Stomatologia Skórzewo, Stomatolog Skórzewo, Wybielanie zębów, Endodoncja, Implanty, Protetyka. Zapraszamy do nowo otwartego gabinetu stomatologicznego w Skórzewie
Strona głównaProjekty UnijneRejestracja online nfzKontakt

Protetyka

Protetyka stomatologiczna zajmuje się uzupełnianiem utraconych zębów co niesie za sobą nie tylko aspekt estetyczny ale również (a może przede wszystkim) poprawę funkcji żucia do której przecież zęby zostały stworzone. Możemy tu wyróżnić dwa rodzaje uzupełnień:

  • Uzupełnienia stałe - są to uzupełnienia cementowane w jamie ustnej na stałe, tzn. bez możliwości ich wyjęcia. Najczęściej stosuje się je w przypadku braku pojedynczych zębów (most protetyczny) lub tylko dużej części jednego zęba (korona protetyczna). Zależnie od rodzaju, uzupełnienia stałe wykonane są częściowo lub w całości z porcelany co daje bardzo szerokie możliwości formowania kształtu jak i doboru koloru uzupełnianego zęba sprawiając, że "sztuczny" ząb do złudzenia przypomina naturalny.

  • Uzupełnienia ruchome - czyli potocznie "sztuczne szczęki" lub bardziej fachowo protezy, stosuje się je w przypadku rozległych braków zębowych lub całkowitego bezzębia. Uzupełnienia te można w każdej chwili wyjąć z jamy ustnej i stąd ich nazwa - "uzupełnienia ruchome". Zależnie od ilości i rozmieszczenia zębów pacjenta (lub ich braku), protezy wykonywane są z różnych materiałów - akrylu, metalu lub acetalu (tzw. protezy elastyczne), co daje możliwość odpowiedniego doboru w przypadku występujących u pacjentów alergii na niektóre metale (najczęściej nikiel) lub akryl.

  • Wszystkie prace protetyczne powstają jako wynik ścisłej współpracy lekarza dentysty i technika dentystycznego stąd, najczęściej wykonanie jednego uzupełnienia wymaga kilku wizyt na których każdy element jest indywidualnie dopasowywany i konsultowany z pacjentem (np. dobór koloru,kształtu zęba).