Na czym polega leczenie kanałowe?
Endodoncja polega na usunięciu martwiczo lub zapalnie zmienionej tkanki z kanału oraz komory zęba. Ta tkanka, miazga zęba, zawiera w sobie nerwy oraz naczynia odżywiające zęba. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, co pozwala na wykonanie go w sposób bezbolesny. Po usunięciu miazgi, komora oraz kanały są oczyszczane, płukane, dezynfekowane oraz wypełniane i szczelnie zamykane. Po odbudowie, pomimo braku miazgi ząb funkcjonuje jak każdy inny.
Czego spodziewać się po leczeniu kanałowym?
Wrażliwość tego zęba oraz jego okolicy po leczeniu jest normalnym stanem, wynikającym z naturalnych procesów gojenia. Wszystkie te objawy są tymczasowe i zwykle mijają w ciągu kilku dni od ukończenia leczenia.
Jakie są zalety leczenia kanałowego?
Endodoncja pozwala na zachowanie zęba, który w innym przypadku musiałby zostać usunięty. Nie istnieje żadne zastępstwo dla własnego zęba, które byłoby równie efektywne w żuciu i gryzieniu niż własny ząb.
Jaka jest prognoza dla zęba po leczeniu kanałowym?
Prawidłowo przeleczony ząb z odpowiednią odbudową po leczeniu może zostać w jamie ustnej tyle co każdy zdrowy ząb. Wymagana jest jedynie odpowiednia higiena oraz okresowe kontrole. Wykonywanie zdjęć kontrolnych RTG, pozwala upewnić się co do prawidłowego przebiegu gojenia po leczeniu. Czasami zdarza się, że prawidłowo przeleczony ząb nie wykazuje gojenia lub występuje utrzymujący się ból, czasami ból lub zmiany zapalne powracają po wielu miesiącach lub latach od leczenia. W takim przypadku powtórne leczenie kanałowe może pomóc uratować ząb.
Czym jest powtórne leczenie kanałowe?
Powtórne leczenie jest wymagane w przypadku rozwoju stanu zapalnego mimo leczenia pierwotnego, lub po uszkodzeniu odbudowy zęba i powtórnym zainfekowaniu kanału a także kiedy nie wszystkie lub nie całe kanały zęba zostały wypełnione. Jest to zwykle skomplikowana procedura i jej powodzenie zależy od rodzaju materiału jakim kanał był początkowo wypełniony, anatomii zęba i innych czynników wynikających z potrzeby ponownego uzyskania dostępu do kanałów zęba.
alternatywa dla leczenia kanałowego?
Jedyną alternatywą jest ekstrakcja (usunięcie) zęba. I dopóki brakujący ząb nie zostanie zastąpiony, sąsiednie zęby będą się przesuwać, zaburzając zwarcie.
Czy jest gwarancja, że leczenie kanałowe się powiedzie?
Niestety, działając na żywym organizmie, nie ma gwarancji, że nawet prawidłowo przeprowadzony proces leczenia zapewni sukces. Jednakże badania wykazują, że leczenie kanałowe przeprowadzone nowoczesnymi metodami z użyciem powiększenia i systemów maszynowych zapewnia sukces leczenia w 95% przypadków.
Ile kosztuje leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jest leczeniem kosztownym, jednak w porównaniu do zabiegów protetycznych czy implantologicznych jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem. Staramy się jak najdokładniej oszacować koszt przed rozpoczęciem zabiegu. Często jest to utrudnione, gdyż przed rozpoczęciem leczenia nie ma 100% pewności, że dany ząb będzie posiadał przewidywaną ilość kanałów (jest to główny czynnik mający wpływ na cenę).